Darmowy kredyt – szansa dla kredytobiorców

Darmowy kredyt to kusząca opcja dla wszystkich kredytobiorców. Kto z nas nie marzyłby o kredycie bez odsetek, kosztów i z rozłożoną spłatą na lata? Brzmi jak bajka, prawda? Jednak okazuje się, że “darmowy kredyt” to nie tylko koncepcja z baśni Andersena, ale realny mechanizm prawny oparty na ustawie o kredycie konsumenckim. Nie jest to jednak prezent od banku, ale wynik działań konsumenta, który potrafi zidentyfikować wady w umowie kredytowej. Polskie prawo chroni konsumenta, dając mu dostęp do pełnej informacji. Jeśli bank nie dopełnił swoich obowiązków, konsument ma prawo zamienić kredyt na darmowy.

Darmowy kredyt w ustawie o kredycie konsumenckim

Ustawa o kredycie konsumenckim w art. 45 ust. 1 wskazuje że konsument, po złożeniu pisemnego oświadczenia, spłaca kredytobiorcy kapitał kredytu w ratach ustalonych zgodnie z pierwotnym harmonogramem. Oczywiście byłoby to zbyt piękne, bo nie w każdej sytuacji kredyt staje się darmowy. Umowa kredytowa musi być bowiem wadliwa i nie odpowiadać wymogom ustawy o kredycie konsumenckim. O ile banki, jako profesjonaliści i instytucje zaufania publicznego, powinny działać zgodnie z prawem, tak niekiedy naginają te prawo. Ku realizacji własnych celów oczywiście, które bynajmniej nie polegają na tym, oferować konsumentom produkt na miarę ich możliwości, a raczej na wypracowaniu jak największego zysku dla swoich akcjonariuszy. Mimo więc, że ustawa o kredycie konsumenckim w swojej treści wskazuje na szereg obowiązków, które bank musi dopełnić, aby zawrzeć z konsumentem umowę, tak zawierane umowy w ponad 70% nie odpowiadają wymogom prawa!

Polskie prawo chroni konsumenta przez dostęp do informacji właśnie. Potencjalny kredytobiorca musi wiedzieć, jakie są koszty kredytu i jakie są jego obowiązki wynikające z realizacji zawartej umowy. Musi mieć dostęp do  informacji, które będzie mógł porównać z ofertami innych banków.  Niekiedy niestety banki celowo ukrywają rzeczywistą naturę umowy, którą chcą zawrzeć z klientem. Zawyżają koszty kredytu. Wskazują na niższe RRSO, niż jest w rzeczywistości (a RRSO to przecież rzeczywista roczna stopa oprocentowania a nie „najniższa jak się da, wbrew zapisom umowy, byle złapać klienta”).  Nie informują konsumentom o możliwości odstąpienia od umowy, czy też wcześniejszej spłaty kredytu. Wszystkie te celowe działania kredytodawców skutkują tym, że konsument nabywa prawo do zamiany kredytu w darmowy.

Jakie podjąć działania, aby otrzymać darmowy kredyt?

Wiem, że nie każdy posiada specjalistyczną wiedzę prawną, która umożliwiłaby skuteczną analizę umowy kredytowej na etapie jej zawierania. Doradcy bankowi, którzy oferują produkt konsumentowi, niekiedy nie są na tyle kompetentni, aby odpowiedzieć klientowi na wszystkie nurtujące pytania. Co więcej, w trakcie przedstawiania oferty, może dojść do zakłamania rzeczywistości. Bank może, w osobie swojego przedstawiciela, zapewniać, że rata, mimo zmiennego oprocentowania, nie wzrośnie zbyt znacznie, a oferowane ubezpieczenie na pewno zagwarantuje spokojną spłatę kredytu. Na etapie zawierania umowy możesz więc czuć się bezbronny. Możesz nawet realizować spłatę swojego kredytu przez wiele lat, nieświadomy tego, że bank nabija Cię w butelkę i zarabia Twoim kosztem nienależne mu odsetki. Jeśli jednak trafiłeś na stronę Darmowy Kredyt, to w Twojej głowie na pewno zaczęły pojawiać się wątpliwości, czy oby na pewno Twoja umowa jest zgodna z prawem. To doskonały czas na to, aby przeanalizować umowę kredytową i sprawdzić, czy bank dopełnił ciążących na nim obowiązków.

Kroki po analizie dokumentacji kredytowej

Kolejnym krokiem do uzyskania darmowego kredytu jest przedstawienie dokonanej analizy do kredytodawcy. Zgodnie z art. 45 ust.1 ustawy o kredycie konsumenckim, taką analizę należy przedstawić w formie pisemnego oświadczenia. Bank, po otrzymaniu oświadczenia, najpewniej nie odpowie pozytywnie. Przyznałby bowiem, że wzorzec umowny, który zamienił się w Twoją umowę kredytową, nie jest zgodny z prawem. Prawie na pewno więc Twoje oświadczenie o sankcji kredytu darmowego wedle banku będzie nieskuteczne. Jednak to nie od decyzji kredytodawcy zależy zamiana kredytu w darmowy. Kredyt stanie się darmowy w momencie, gdy zajdą poniższe przesłanki, które są opisane poniżej.

Spór z bankiem w sądzie

Brak uznania Twojego oświadczenia oznacza, że bank pójdzie w zaparte i będzie bronił swojego stanowiska, wymyślając czasem nawet i nieracjonalne argumenty. Bank, mimo przegranej w I instancji złoży apelację do sądu odwoławczego, argumentując, że umowa jest zgodna z prawem a Twój pozew nie jest zasadny.  Za bankiem stać będzie cała machina – od prawników do ekspertów finansowych, którzy przekonywać będą sąd, że bank działa wedle najwyższych standardów. Dlatego w takiej sprawie nie możesz działać samodzielnie, szczególnie, jeśli nie wiesz, jak reagować na działania banku podczas procesu. Jeśli chcesz zamienić kredyt w darmowy, to musisz wybrać do tego wyspecjalizowaną kancelarię prawną, która pomoże Ci w skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego. A jak wybrać taką kancelarię? O tym dowiesz się z blogu Darmowy Kredyt. Zajrzyj też na forum sankcji kredytu darmowego i zostań członkiem naszej społeczności!

pozwij bank
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 months ago

[…] Kredyt darmowy to kredyt który nie generuje dodatkowych kosztów dla klienta. Oznacza to, że klient zobowiązany jest jedynie do spłaty kwoty pożyczonej, bez konieczności pokrywania odsetek czy prowizji. Sankcja kredytu darmowego opisana jest w art. 45 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim. Sankcja kredytu darmowego ma taki skutek, że mimo podpisania umowy zastrzegającej obowiązek zapłaty kosztów kredytu, konsument dokonuje zmiany umowy w darmową. Taka umowa jest uważana za darmową od początku jej trwania. […]

trackback
7 months ago

[…] z dobrodziejstwa, które niesie za sobą art. 45 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim, jest pozbawienie kredytodawcy wszystkich zysków z zawartej umowy kredytowej. Kredytodawca nie będzie więc mógł żądać od Ciebie jakichkolwiek […]

trackback
4 months ago

[…] o kredycie konsumenckim nie stanowi z automatu, że taką umowę możesz oprotestować i żądać zamiany kredytu w darmowy. Należy bowiem dokonać dokładnej analizy treści zawartej umowy i sprawdzić, czy kredytobiorca […]

Podobne artykuły